Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co čeká včelařství v roce 2008

17. 4. 2008

ale náznaky, že se nevyhneme problémům, tady jsou. Z celého Česka přicházejí poznatky o vyšších úhynech včelstev než je obvyklé jiné roky. Spekulovat o příčinách je předčasné. Je ale zřejmé, že to bude mít více souvislostí od klimatických změn přes průvodní jevy u Varroa destruktor až po možné nové, dosud neznámé virózy.

Průzkumem u profesionálních farem jsme nezjistili, že by podobná situace postihla i tyto provozy. Proč tomu tak je, to bude jasné až podrobnějším rozborem. Faktem ale je, že tyto provozy se mohou stát vhodným zázemím pro doplnění chybějících včelstev. K tomu je ale potřeba vypracovat systém zcela odlišných dotací do včelařství, než jak se praktikuje nyní.

U nás na farmě zatím můžeme být se stavem včelstev spokojeni, ale zima teprve začala. V žádném případě nás nepostihly podzimní úbytky. Předpokládáme, že bude v našich silách dodávat na trh se včelstvy více oddělků než jiné roky. Objednávky můžete směrovat na náš internetový obchod, kde najdete podrobnější podmínky.

Protože problémy se nevyhýbají ani ostatní Evropě, můžeme očekávat, že se zlomily nepříznivé ceny medu a ceny pravděpodobně mírně porostou, alespoň v maloobchodě. Nečekejte ale žádné velké skoky ve výkupních cenách.

Když se nám podaří zachovat silu včelstev do jara a bude pokračovat snůškově příznivý rok, můžeme očekávat dobrý rok. To i přesto, že jsme začali s útlumem činnosti, protože přibývající roky jsou rychlejší než plány na budování velké farmy.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář